Poznaj Naszą Manufakturę

O nas Kim jesteśmy?

Jesteśmy jak Maria Skłodowska i Piotr Curie, Bonnie i Clyde, Sid i Nancy, Jimmy Page i Robert Plant, Chip i Dale, Bonifacy i Filemon, Sherlock Holmes i doktor Watson – jesteśmy nierozłącznym małżeństwem, które zawsze gra do jednej bramki. Nigdy się ze sobą nie nudzimy, bo łączy nas wiele tych samych pasji. To, co nas dzieli stanowi fantastyczne dopełnienie, bo nie zawsze tylko jeden ma rację, bo nie zawsze czarne jest czarne a białe jest białe, bo czasami można czegoś nie zauważyć, gdy jest się zamkniętym w swoim wyobrażeniu, bo czasami potrzebujemy przysłowiową pomocną dłoń! Odmienne podejście w pracy w naszym przypadku sprzyja kreatywności i nowym pomysłom.

Magda, czyli ja (MEWA 🙂 ) odpowiedzialna jestem za receptury, szatę graficzną, posty, szeroko pojętą dokumentację, nowe pomysły, wyszukiwanie innowacyjnych i ciekawych składników roślinnych. Urodziłam się z słynnym papieskim mieście – Wadowicach. Połowę swojego życia zamieszkuję ukochany Kraków, a zawodowo osiadłam w Brzesku. Z wykształcenia jestem doktorem nauk chemicznych, a więc mogę stwierdzić, że chemia w kosmetykach nie jest mi obca. Przez ostatnie 10 lat zajmowałam się działalnością naukową, w szeroko pojętych zagadnieniach fizykochemii powierzchni, nanotechnologii, elektrochemii. Jednakże, jako niepoprawna idealistka i marzycielka, która zawsze kibicuje zasadzie, iż w życiu trzeba robić to, co się naprawdę kocha, pozwoliła sobie na szaleństwo, obrót życia o 180 stopni i stworzenie MEWY, czyli małej manufaktury zajmującej się produkcją kosmetyków naturalnych, a swoje 10 lat doświadczenia w pracy w laboratorium przekuć w konkretne produkty, które teraz chciałabym Państwu zaoferować.

Dawid to mistrz drugiego planu, osoba kryjąca w sobie mnóstwo talentów, na którego głowie znajduje się zarządzanie stroną internetową MEWY, projektowanie i wykonywanie wszystkiego, co tylko można zaprojektować i wykonać, od drewnianych form, do których wylewa się mydła, przez stemple, projekty mydelniczek. Dodatkowo pomimo 100% ścisłego umysłu wykazuje żyłkę artystyczną i to najczęściej jego zdjęcia można podziwiać na stronie internetowej MEWY. Jednakże jego główną życiową rolą jest gaszenie pożaru, tam gdzie on wybucha, czyli zdroworozsądkowe podejście tam, gdzie czasami emocje biorą górę, kiedy doba wydaje się za krótka a pracy w brud.

o nas
o nas
o nas
o nas

MEWA Dlaczego Firma? Skąd nazwa?

Geneza powstania manufaktury to tak naprawdę splot kilku jednoczesnych zdarzeń, które osobno nie byłyby zapewne wystarczające to powzięcia tak poważnego kroku. Pierwszym z takich czynników była pasja, na początku pasja do tworzenia mydeł dojrzewających, opartych na mieszaninie olejów roślinnych oraz wodorotlenku sodu. Zaczęło się szukanie, przeglądanie, sprawdzanie, uczenie się. Moja natura naukowca wzięła górę! Chciałam wiedzieć więcej, głębiej drążyć, zagłębiać się w temat. Internet oraz książki sprowadzane z zagranicy umożliwiły mi zdobycie większej wiedzy, bo produkcje samego mydła wyniosłam ze studiów. I tak każdą wolną chwilę zaczęłam spędzać na czytaniu, sprawdzaniu, przeliczaniu i doprowadzaniu poszczególnych procedur do perfekcji.

Drugim nie mniej ważnym czynnikiem była chęć wykorzystania własnej zdobytej wiedzy. Podejrzewam, że nikt z nas nie lubi być oszukiwany. Reklamy, deklaracje składane przez producentów kosmetyków, często na wyrost, że aż śmieszne, mnie śmieszyły do czasu. Wielu z nas nie wierzy w bajki wypisane na kosmetykach, ale w dalszym ciągu je kupujemy, bo poniekąd nie mamy wyboru – nie każdy ma czas, możliwości i ochotę na produkcje własnych. Rzut oka na skład kosmetyku, poszukanie tego „naturalnego” surowca, który często znajdował się na szarym końcu najczęściej doprowadzał mnie do wrzenia. Często tego typu deklaracje producentów odbieram bardzo osobiście, bo mam wrażenie, że jest to typowe nabijanie klienta w butelkę. Nie godzę się z takim porządkiem rzeczy. Jeśli coś jest naturalne należy o tym mówić, jeśli coś powstało w 99% z połączenia kilkunastu odczynników chemicznych to także chciałabym o tym wiedzieć, bez uprzedniego skończenia studiów w tym zakresie, bo umówmy się nie każdy musi być chemikiem.

Pomysł na założenie firmy kiełkował powoli. Szeroko pojęte poczucie własnego komfortu w codziennych działaniach często wygrywa, równocześnie blokując nas przed odkrywaniem czegoś nowego. Wsparcie najbliższej rodziny popchnęło mnie w końcu do powzięcia decyzji o założeniu własnego miniaturowego przedsiębiorstwa, i tak przedstawiam Państwu Manufakturę Kosmetyków Naturalnych MEWA (nazwa zaczerpnięta od pierwszych liter imienia i nazwiska).

Założeniem Manufaktury Kosmetyków Naturalnych MEWA oraz jej głównym celem jest produkcja kosmetyków naturalnych. Bezkompromisowe podejście do wyboru i jakości samych surowców, a także wytwarzanie ich w pracowni, przygotowanej zgodnie z Dobrą Praktyką Produkcji (GMP, ISO 22716), daje gwarancję, iż powstające produkty są najwyższej jakości.

Wreszcie MEWA to szczerość, ponieważ według mnie tylko na niej można budować wiarygodność.

Jakie Kosmetyki produkuje MEWA?

MEWA to przede wszystkim mydła naturalne powstające na bazie naturalnych, roślinnych olejów i maseł, z dodatkiem ziół, glinek, pigmentów mineralnych, olejków eterycznych.

Manufaktura produkuje także inne kosmetyki, jak masła do ciała o bogatej, ale równocześnie lekkiej konsystencji musu, cukrowe peelingi o soczystych, owocowych zapachach, sole i kule do kąpieli.

Nie jest to pełna oferta MEWY, ponieważ wiele pomysłów kłębi się w naszych głowach i czeka na swoją realizację. Mam nadzieję, że MEWA jeszcze nie raz zaskoczy Państwa swoimi produktami .

I na koniec tak od serca :). Manufaktura Kosmetyków Naturalnych MEWA jest dla mnie pewnego rodzaju poczuciem szeroko pojętej dobrej wolności. Tutaj nie ma ograniczeń narzucanych przez względy ekonomiczne, jak szukanie substytutów dobrych surowców w myśl zasady, byle taniej, byle więcej. Przeciwnie tak mała manufaktura pozwala pobudzić fantazję i kreatywność, zarówno pod kątem wyszukiwania wymyślnych surowców, jak i samych tworzonych produktów. Lista życzeń wypełniona jest już po brzegi. Uwierzcie mi Państwo muszę sama blokować własną głowę, gdyż nowe pomysły powstają zarówno w dzień, jak i w nocy!

Moim marzeniem jest, aby każdy znalazł w MEWIE coś tylko dla siebie, coś, do czego będzie wracał, ponieważ rzetelność, szczerość i produkty naturalne bez tzw. przysłowiowej „ściemy”, to dla mnie priorytet. Mam nadzieję, że MEWA spełni Państwa oczekiwania .

o nas
o nas
o nas
o nas

Dlaczego Kosmetyki Naturalne?

Pomysł nie tylko kosmetyków naturalnych, ale także pewnego rodzaju współgrania z przyrodą kiełkował w mojej głowie już od dawna. Nasz świat i my sami jesteśmy mocno zaśmieceni wszelkiego rodzaju „polepszaczami” i „wzmacniaczami”. Zarówno smaku, jak i zapachu, czy w końcu samego działania. Dla mnie osobiście przyjmuje to postać już tak bardzo groteskową, iż wielu z nas nie jest w stanie ocenić, co tak naprawdę jest sztuczne, co ukryte jest pod stwierdzeniem: tworzone „w oparciu” o składniki naturalne, a co tak naprawdę jest naturalne. Podejrzewam, że nikt z nas nie lubi, gdy wmawia się nam rzeczy, które mijają się z prawdą. Stąd pomysł, aby spróbować zrobić coś inaczej i to nie z „niby” naturalnych surowców, ale z tych prawdziwych. Wspomniane polepszacze, wypełniacze, surowce, które mają tylko imitować funkcję naturalnych składników zawładnęły nami. Badania naukowe wskazują, iż kosmetyki, których używamy w ciągu niespełna 30 sekund dostają się do naszego krwiobiegu. Jest to o tyle przerażające, jeśli pomyślimy, że wiele z tych kosmetyków stosujemy codziennie, a więc codziennie do naszej krwi na własne życzenie dostaje się duża dawka związków chemicznych. Wpływ poszczególnych składników, czy to pochodzących z kosmetyków, czy z jedzenia, ich stopień kumulacji, współdziałanie, interakcje miedzy sobą nigdy nie zostaną zbadane, ponieważ jest to niemożliwe. Każdy z nas jest inny, każdy ma inną odporność, metabolizm, tym samym poszczególne składniki kosmetyku na jednego mogą wpływać bardziej, a na innego mniej. Bardzo często czytając składy kosmetyków drogeryjnych włos jeży się na głowie. Nierzadko 95% składu to czysta chemia przemysłowa, z którą ja miałam styczność w czasie moich 10 lat pracy w laboratorium! Kosmetyki mają przede wszystkim służyć ludziom, upiększać ich. Zgrozą napawa mnie myśl, że o ile poszczególne składniki zostały przebadane i wyznaczono dla nich wartości bezpieczne w danym kosmetyku, o tyle bardzo trudna staje się ocena stopnia kumulacji poszczególnych składników kosmetyku w organizmie. Jeśli pomyślimy, że codziennie używamy żelu pod prysznic, szamponu, balsamu do ciała, kremu na dzień, na noc pod oczy, itd., i każdy z wymienionych produktów posiada co najmniej jeden konserwant czy wypełniacz (z reguły jest ich więcej w jednym produkcie), to można ocenić iż ilość substancji, która codziennie przenika do naszej krwi jest nieobojętna dla naszego organizmu.

Czym charakteryzują się kosmetyki naturalne na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na datę ważności. Kosmetyki – te prawdziwie naturalne posiadają krótką datę ważności, ponieważ albo nie zawierają konserwantów albo zawierają certyfikowane, ekologiczne konserwanty, które jednak nie są na tyle silne, aby konserwować na długo. Drugim czynnikiem odróżniającym jest często niestety cena. Producenci kosmetyków naturalnych, szczególnie małe manufaktury działają bezkompromisowo, nie idą na łatwiznę. Darmo szukać w takich kosmetykach tanich zamienników bądź sztucznych wypełniaczy. Tutaj przede wszystkim stawia się, na jakość surowców a to niestety generuje także wyższą cenę. Często uważa się, że kosmetyki naturalne to pewnego rodzaju luksus – po części można się zgodzić z takim stwierdzeniem, jednak tutaj także należałoby się zastanowić, czy zakup dużej ilości kosmetyków o wątpliwym lub niezrozumiałym składzie jest nam potrzebny. Może 2-3 produkty są wystarczające, aby w pełni zadbać o nasze ciało.

Kosmetyki naturalne to pewnego rodzaju wybór także życiowy, wybór często wynikający z większej świadomości i myślenia długofalowego, patrzenia na swój organizm jak na całość. Osobiście uważam, że kosmetyki naturalne nie wymagają reklamy. Każdy powinien im dać szansę, pójść na swego rodzaju detoks, aby przekonać się i to na własnej skórze, o ich zbawiennych właściwościach pielęgnacyjnych, bo tylko wtedy można tak naprawdę odkryć prawdziwe piękno, które oferuje nam natura!

Gdzie Znajduje się MEWA?

Manufaktura MEWA ma swoją siedzibę w Brzesku, małym, urokliwym miasteczku oddalonym około 50 km od Krakowa. Tutaj w niewielkiej pracowni powstają mydła i inne naturalne kosmetyki.

Pracownia przygotowana została w oparciu o Dobrą Praktykę Produkcji (GMP) i spełnia wszystkie wymogi, jakie stawia się przedsiębiorstwom produkującym kosmetyki.

Wszystkie nasze produkty posiadają wymagane badania przeprowadzone przez akredytowane laboratorium badawcze oraz pełną dokumentację tzw. „Raport Oceny Bezpieczeństwa”, potwierdzający zgodność i bezpieczeństwo surowców, receptur i końcowych produktów z obowiązującym prawem w zakresie produkcji kosmetyków.

Wytwarzane przez nas kosmetyki są także zgodne z Rozporządzeniem (WE) nr 1223/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produktów kosmetycznych, notyfikowane w unijnej bazie Cosmetic Products Notification Portal (CPNP). Dzięki wyżej wymienionym normom mają Państwo gwarancję, iż nasze kosmetyki są bezpieczne w użytkowaniu.

Ponadto nasze kosmetyki produkowane są ręcznie, w pełni higienicznych warunkach, bez wymyślnych sprzętów i linii technologicznych za to w każdy produkt wkładane jest serce, zapał i kreatywność!

o nas
o nas
o nas
o nas